Prowadzenie własnej działalności to ogromna szansa, ale również ryzyko. Zakładając działalność, najpopularniejszą formą prawną jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Brak kapitału zakładowego, uproszczona księgowość, ulgi i dotacje, to zdecydowanie zalety tej formy.

Zdecydowanym minusem jest odpowiadanie osobiście za wszystkie długi firmy, całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność ta rozciąga się również na współmałżonka.
Gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę ryzyko nie jest duże, co jednak kiedy nasza działalność się rozwinęła?

Co w sytuacji w której jesteśmy zmuszeni podjąć ryzykowną decyzję, aby móc dalej rozwijać działalność? Taką decyzje zdecydowanie utrudnia świadomość o ryzyku utraty dotychczasowego majątku w przypadku nietrafionej inwestycji.
Poniżej przedstawiamy zalety przekształcenia swojej działalności w spółkę handlową.

1. Pierwszą najbardziej zachęcającą zaletą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak sama nazwa wskazuje, jest ograniczenie odpowiedzialności jej właścicieli.
Porównując do ryzyka związanego z prowadzeniem firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, w przypadku problemów związanych z płynnością finansową, zagrożony jest cały majątek przedsiębiorcy  i często całej jego rodziny.
W spółce właściciel odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości jej kapitału założycielskiego, czyli może być to kwota 5 tysięcy złotych.
 
2. Prowadząc działalność w formie spółki wieloosobowej właściciele spółki mogą w ogóle nie płacić składek ZUS bądź sami decydować jak wysokie składki chcą płacić.
 
3. Ważną korzyścią jest również, zwiększenie możliwości kredytowych, gdyż zobowiązanie zaciągnięte na spółkę, nie obniżą prywatnej zdolności kredytowej właścicieli.
 
4. Przejrzysty obraz rentowności firmy - pełna księgowość.
Z uwagi na konieczność prowadzenia pełnej księgowości w spółce z o.o., właściciel ma możliwość uzyskania na bieżąco informacji o sytuacji firmy, poziomu zobowiązań i należności, kontroli poziomu kosztów. Jest to bardzo istotna zaleta, gdyż od początku, przedsiębiorca w pełni kontroluje swój biznes.

Masz pytanie?

Zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą.

Kontakt

ksiegowosc@workprofit.com.pl

tel. 502 718 555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.