Jednoosobowa działalność gospodarcza – zmiana branży, rozszerzenie działalności – co powinieneś wiedzieć

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiają się nad rozszerzeniem obszaru swojej działalności bądź przejściem do zupełnie innej branży. Czy jest to możliwe i jak w sprawny sposób przejść przez tą procedurę?

Możliwości i obowiązki przedsiębiorcy

Osoba fizyczna, która prowadzi firmę, może w trakcie jej funkcjonowania rozszerzyć obszar działalności bądź całkiem zmienić branżę.

Przykład: przedsiębiorca, który prowadzi sklep spożywczy, a chciałby dodatkowo otworzyć zakład fryzjerski (lub inną dodatkową działalność) ma taką możliwość. Wówczas należy zaktualizować wniosek CEIDG-1, w którym należy podać dodatkowe kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) bądź usunąć te, z których nie będziemy już korzystać. Ponadto, jeśli istnieje taka potrzeba, przedsiębiorca może zmienić główne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub podać dodatkowe miejsca, w których prowadzi firmę. Formularz CEIDG-1 pozwala podać jedno dodatkowe miejsce, natomiast załączniki CEIDG-MW – dowolną liczbę kolejnych miejsc. Procedura ta nie jest zbyt skomplikowana i można jej dokonać za pośrednictwem internetu. Zgłoszenie zmian powinno nastąpić w ciągu 7 dni od daty ich zaistnienia.

Rozliczenia podatkowe

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi kilka różnych rodzajów działalności w ramach jednej firmy powinien dokonywać ich rozliczenia łącznie. Przychody i koszty poniesione w związku z różnymi obszarami działań firmy będą objęte jednym rozliczeniem podatkowym jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca będzie prowadził jedną księgę (Książkę Przychodów i Rozchodów bądź Ewidencję Przychodów), jeden rejestr VAT oraz jedną deklarację VAT, a także wyliczał jedną zaliczkę na podatek dochodowy dla wszystkich obszarów działalności.

Rozliczenia z ZUSem

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w kilku różnych obszarach działalności jest zobowiązana do opłacania tylko jednej składki na ubezpieczenie społeczne i jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ilość rodzajów działalności prowadzonych przez przedsiębiorcę nie zwiększa jego zobowiązań z tytułu składek odprowadzonych do ZUSu.

Kasa fiskalna

Przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że rozszerzanie działalności o nowe obszary może wiązać się z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Wówczas właściciel firmy powinien zweryfikować nowy obszar działań pod tym kątem.

Przykład: Przedsiębiorca prowadzi kwiaciarnię, w której nie przekroczył progu 20 000 zł przychodu i nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, dodatkowo otwiera salon fryzjerski, gdzie ta kasa fiskalna jest obligatoryjna od pierwszego przychodu. Zatem od tej pory przedsiębiorca powinien prowadzić dwie odrębne kasy dla każdego ze swoich punktów.

Nazwa firmy

Nazwa firmy może sprawiać kłopot w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej o różnorodnym charakterze. Jeden wpis w CEIDG zobowiązuje właściciela do stosowania jednej nazwy firmy, która musi pojawić się na wszystkich fakturach czy rachunkach. Sposobem na obejście tego problemu może być wpisanie w CEIDG możliwie neutralnej i pojemnej nazwy, np.: Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe (PPHU) i imię i nazwisko. Natomiast jedna nazwa firmy nie ogranicza posługiwania się wieloma markami, których posiadania nie trzeba nigdzie zgłaszać. Na fakturze bądź rachunku obok nazwy firmy można umieścić logo czy nazwę marki, pozwalającą klientowi zidentyfikować sprzedawcę.

Przykład: prowadzenie działalności gospodarczej w formie franczyzy, w której przedsiębiorca korzysta z marki niebędącej jego nazwą firmy.

Patrycja Kostrzewa

Zespół Księgowości

Workprofit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.